Svátek má Josef

9/-1 °C

Milan Schmidt

Milan Schmidt

Právě hraje:
HANA HORECKÁ
NA DIXIE ŽÁRLÍM

10:00 - 14:00

Živé vysílání

Fígle a dobroty Františka Mlsoty

Fígle a dobroty Františka Mlsoty

Fígle, rady, recepty, postupy, nápady, návody a tipy na výlety Františka Mlsoty, které jste mohli slyšet a třeba neslyšeli, ve vysílání v uplynulém týdnu.

Náměty a nápady můžete posílat na fmlsota@countryradio.cz . Šikovné informace z Frantovy dílny poslouchejte na Country Radiu každý všední den v 18:10.

 

8. 1.

V lednu si často dáváme novoroční předsevzetí

Po všech těžkých svátečních jídlech na rodinných sešlostech, společenských akcích a firemních večírcích si žaludek zasluhuje odpočinout. No, nebudeme to přehánět s dietami, ale zkusíme recepty a tipy na lehká jídla. A pak si zase dáme do nosu!

Vybírejte nejlibovější masa - zvlášť vhodné je kuřecí a krůtí maso, ovšem není důvod vyhýbat se libovému hovězímu ani plodům moře. Volte postupy přípravy, které vyžadují jen minimální množství oleje, ovšem zároveň zachovávají chuť - pečení, grilování nebo smažení.

Grilované kuře lze podávat na desítky různých způsobů s celou řadou příloh či omáček. Například pečené krůtí filety s medovo-česnekovým dresinkem jsou vynikající. Můžete zvolit také hovězí                  s dušenou zeleninou nebo smažené rýžové nudle  s krevetami a pošírovanými vejci.

Bílé a červené zelí - například opečte plátky červeného zelí  v barbecue omáčce a podávejte je jako steak s pečenými bramborami a salátem.

Růžičková kapusta. Podávejte pečenou jako přílohu společně s různými dressingy a kořením (pro arabský styl přidejte kořenící směs zátar a sezamová semínka, pro japonský pastu miso a sójovou omáčku, pro evropský bylinky a borůvky).

Kadeřávek je plný vitamínů a minerálů. Kadeřávkové čipsy jsou známé. Kadeřávek se sušenými rajčaty poslouží jako dokonalá nádivka pro kuřecí rolády.

Celer - je vynikající opečený na plátky. Je třeba jej však péci dlouho, zabalený v alobalu s trochou tymiánu, rozmarýnu a pár stroužky česneku.

 

9.1.

Čočkové kari

Ingredience

30 g ghee nebo kokosového oleje, 120 g cibule

12 g čerstvého zázvoru, 4 stroužky česneku

1 lžička koření garam masala, 1 lžička mletého římského kmínu

1/2 lžičky mletých semínek koriandru, chilli koření (podle chuti)

400 g loupaných rajčat, 300 g dýně máslové nebo hokaido

300 g předvařené čočky, 300 g kokosového mléka, sůl, pepř

Postup

V hluboké širší pánvi nebo hrnci rozehřejte ghee nebo kokosový olej a jemně dozlatova orestujte nadrobno nakrájenou a mírně osolenou cibuli. Přidejte najemno nastrouhaný čerstvý zázvor a rozdrcený česnek. Za stálého míchání nechte minutu rozvonět. Vmíchejte všechno koření a krátce ho opečte. Základ kari zalijte loupanými rajčaty. Přiveďte k varu. Vmíchejte očištěnou a na menší kostky nakrájenou dýni. Směs osolte, podle potřeby případně podlijte troškou vody a za občasného promíchání vařte do změknutí. Přidejte předvařenou čočku (ať už slitou a propláchnutou konzervovanou nebo suchou samostatně uvařenou doměkka) a kokosové mléko. Pár minut povařte do požadované hustoty. Kari dochuťte podle potřeby solí  a pepřem. Podávejte ho například s rýží nebo plackami čápátí.

 

10.1.

Maďarská kapustová polévka

Ingredience

100 g cibule, 15 g sádla nebo olivového oleje, 3 stroužky česneku, 1 plná lžička maďarské sladké papriky, 1 zarovnaná lžička mletého kmínu, 700 ml vývaru nebo vody, 400 g hlávkové kapusty, 200 g brambor, tuřínu, kedlubny nebo ředkve, lžička majoránky, sůl

Postup

Cibuli nakrájenou nadrobno orestujte na tuku jemně dorůžova. Rozdrťte česnek a většinu přidejte k cibuli (část nechte zatím stranou). Nechte krátce rozvonět. Vmíchejte sladkou papriku a mletý kmín.               Za stálého míchání pár vteřin orestujte. Základ polévky zalijte vývarem nebo vodou. Přidejte sůl. Listy kapusty nakrájejte na 1-2cm proužky, tužší žebrování drobněji. Do hrnce nasypte nakrájené bílé tužší části kapusty a pár minut povařte. Pak přidejte i proužky nakrájených listů a kostičky brambor, tuřínu, kedlubny nebo ředkve. Vařte do změknutí. Část polévky odeberte stranou a rozmixujte co nejvíce dohladka. Nalijte zpět do hrnce. Do polévky přidejte zbytek rozdrceného česneku a majoránku. Krátce povařte a na závěr dochuťte podle potřeby solí. 200 g růžičkové kapusty

 

11.1.

Masové koule s růžičkovou kapustou

Ingredience

600 g mletého masa (mix vepřového a hovězího)

1 vejce, 20 g hořčice

2 stroužky česneku, sůl, pepř

Postup

Kapustičky očistěte. Zbavte je vrchních otlačených listů a seřízněte stonek. Všechny najednou vhoďte do prudce se vařící osolené vody a po  4-5 minutách varu je slijte. Ihned je dlouze propláchněte ledovou vodou nebo ponořte do misky s vodou a ledem. Tím se v nich zastaví var, budou mít krásnou výraznou barvu a také příjemnou chuť a strukturu. Zchlazené kapustičky osušte a dejte zatím stranou. Jemně umleté maso smíchejte s vejcem, hořčicí, utřeným česnekem, solí a pepřem. Z masové směsi tvořte v dlaních tenké placky a zabalte do nich osušené kapustičky. Hmotu dobře spojte, aby koule při pečení nepopraskaly. Obalené kapustičky vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem a vložte do trouby vyhřáté na 190 °C. Pečte dozlatova cca  25 minut. Plněné masové koule chutnají skvěle i samotné, ale na hlavní chod je doplňte nějakým zeleninovým pyré nebo kaší, celerovými hranolky či salátem.

 

12.1.

Kuře na kyselém zelí

Ingredience

100 g slaniny, sádlo, 120 g cibule, 500 g kysaného zelí, 1 bobkový list, 900 g kuřecích stehen, 1 lžička kmínu, 200 ml vody, sůl, pepř

Postup

Slaninu nakrájenou na kostičky nechte na středně rozpálené pánvi pustit tuk (v případě potřeby přidejte trošku sádla). Ke slanině přisypte nadrobno nakrájenou a jemně osolenou cibuli. Mírně zvyšte teplotu plotýnky a za častého míchání opečte slaninu a cibuli dozlatova. Kysané zelí slijte z nálevu a ochutnejte. Pokud je moc kyselé, propláchněte ho vodou a nechte krátce okapat. Zelí smíchejte s opečenou slaninou a cibulí, přidejte bobkový list a směs rozprostřete ve vyšší vrstvě do pekáčku. Kuřecí stehna ze všech stran hojně posypte kmínem, solí a pepřem. Rozložte je na připravené zelí a podlijte cca 200 ml vody. Pekáček zakryjte a vložte do trouby vyhřáté na 190 °C. Pečte bez nutnosti kontroly cca 45 minut. Kuře se zelím odkryjte a vraťte na dalších cca 30 minut do trouby, dokud stehna nezezlátnou. Podávejte samotné, nebo doplněné přílohou - hodí se například brambory, bramborový knedlík nebo chléb.

 

22.1.

Kuřecí prsa se slaninou

Ingredience

2 ks kuřecích prsou

jeden malý nebo polovina většího celeru

jedna cuketa, 4 plátky slaniny

200 ml smetany, 5 ks brambor

sůl a pepř podle chuti

kari podle chuti

olivový olej

Postup

Očištěný celer, cuketu a brambory (u cukety i brambor necháme slupku) nakrájíme na kostky a vložíme do vyššího pekáčku. Přidáme 3-4 lžíce olivového oleje, sůl, pepř a cca 3 lžičky kari. Vše promícháme a dáme péct na 10 minut do trouby vyhřáté na 200 stupňů. Mezitím si připravím maso. Obě kuřecí prsa rozkrojím na asi 3 kousky (dle velikosti prsíček). Maso osolíme, opepříme. Rozehřejeme si pánev se lžící olivového oleje a vložíme kousky masa. Smažíme zprudka z každé strany asi 3-4 minuty pěkně dozlatova. Po dosmažení obalíme každý kousek masa kouskem slaniny. Obalené kousky masa přidáme do pekáčku k zelenině a celé to zalijeme smetanou. Pečeme ještě přibližně 15 minut, dokud se neopeče slanina.

 

23.1.

Kuřecí prsa s rýží

Ingredience

1,50 sklenice rýže basmati

500 g kuřecích prsou, 400 g rajčat

100 g oliv -  černé nebo zelené

50 g pórku, 200 g parmazánu

oregano, pepř mletý

sůl, olivový olej

Postup

Rýži uvaříme dle návodu. Dále si nakrájíme nadrobno pórek, který zpěníme na olivovém oleji v pánvi typu wok. Přidáme kuřecí maso nakrájené na kostky. Necháme ho zatáhnout a okořeníme. Dále vmícháme nakrájená rajčata na menší kousky, olivy a necháme podusit. Místo oregana se samozřejmě dá použít bazalka. Do připravené směsi vmícháme rýži. Podáváme s nastrouhaným parmezánem. Samozřejmě můžeme udělat vegetariánskou verzi bez kuřecího masa. Místo něj přidáme například Eidam v libovolném množství.

 

24.1.

Kuře na smetaně s těstovinami

Ingredience

200 g těstovin

10 g hladké mouky

1 menší cibule

12 g másla

0,50 dl smetany 12%

1 kuře

Postup

Cibuli oloupeme a nakrájíme na drobné kostičky. Kuře očistíme a naporcujeme. Na másle osmažíme jemně pokrájenou cibuli. Když je cibule zlatavá, vmícháme mletou papriku. Po zpěnění zalijeme trochou vody, přidáme osolené porce kuřete a dusíme pod pokličkou. Při dušení porce obracíme a podléváme vodou. Měkké porce kuřete vyjmeme, šťávu zahustíme světlou jíškou, kterou jsme připravili z mouky a másla, rozšleháme a povaříme nejméně 20 minut v hustší omáčku. Zalijeme smetanou, necháme přejít varem, přisolíme. Omáčku přecedíme na porce kuřete a prohřejeme. Mezitím si uvaříme těstoviny a můžeme podávat!

 

25.1.

Kuře se zázvorem

Ingredience

2 ks kuře baby, sůl, 2 jarní cibulky, 200 g zázvoru, 2 lžíce kukuřičného škrobu, 1 ks chilli papričky, bambusové klíčky, 2 lžíce cukru krupice, rostlinný olej, 1 šálek drůbežího vývaru, 200 g jasmínové rýže

Postup

Zázvor oloupejte a nakrájejte na plátky. Jarní cibulky překrojte na 4 kusy. Ve velkém hrnci zalijte 2 litry vody cukr, sůl, zázvor, oloupaný česnek a jarní cibulky. Přiveďte k varu, vložte kuřátka                           a znovu přiveďte k varu. Oheň ztlumte na minimum, přiklopte poklicí a vařte 30 minut. Kuřátka opatrně vyndejte a vývar sceďte. Plátky zázvoru vyjměte a osušte, poprašte je škrobem a na oleji usmažte dozlatova. V kastrolu rozehřejte olej a orestujte na něm propláchnutou rýži. Přelijte 2 šálky vývaru a pod pokličkou duste za velmi mírné teploty asi 10 minut. Sundejte ze sporáku a nechte asi 5 minut dojít. Zbylý vývar přiveďte k varu a nechte chvilku zredukovat, pak v něm prohřejte kuřátka. Servírujte je s rýží a plátky smaženého zázvoru. Podávejte posypané nasekanou chilli papričkou a výhonky s klíčky.

 

29.1.

Pomazánka z husího sádla a dýně

Ingredience

250 g dýně hokkaidó (bez semínek i se slupkou)

1 lžíce olivového oleje

1 cibule, 80 g husího sádla

několik snítek tymiánu

sůl, pepř mletý, chléb

Postup

Na pánvi na rozehřátém olivovém oleji orestujte doměkka na kostičky nakrájenou dýni a jemně nasekanou cibulku - asi 15 minut. Poté vmíchejte a rozehřejte sádlo, přidejte obrané lístky z většiny větviček tymiánu. Osolte a opepřete. Směs částečně rozmačkejte třeba mačkadlem na brambory. Přendejte ji do sklenice nebo misky a nechte ztuhnout v chladu, ideálně přes noc. Podávejte s chlebem, ozdobte zbytkem tymiánu.

 

30.1.

Budapešťská pomazánka

Ingredience

4 lžíce smetany ke šlehání 33%

4 lžíce nakládané kapie

1 cibule, sůl, 1 tavený sýr

50 g másla, 1 lžička mleté papriky

250 g tučného tvarohu

Postup

Ve šlehači chvíli šleháme tvaroh se změklým máslem. Přidáme tavený sýr. Za stálého šlehání přilijeme smetanu. Jak se ingredience spojí, pomalu přiléváme lák z kapie. Vsypeme ostatní ingredience. Můžeme případně dosolit nebo přiostřit pálivou paprikou - podle chuti. Pomazánku mažeme na chleba, veku, rohlíky.

 

31.1.

Sýrová omáčka

Ingredience

1 kelímek smetany ke šlehání

100 g sýra gouda

Postup

V malém hrnci mírně ohřejeme smetanu. Sýr gouda nastrouháme, přidáme ke smetaně a necháme roztéct. Poté zamícháme. Podle potřeby přidáváme, aby byla omáčka dostatečně hustá a chutná.                  Chuť je možné zjemnit trochou eidamu. Omáčku podáváme k hranolkům jako dip, nebo ve větším množství k těstovinám.

 

1.2.

Kari omeleta se sýrem

Ingredience

2 rozšlehaná vejce, sůl, 2 lžíce vody, kari dle chuti - ideálně špetka, 100 g polohrubé mouky, pažitka, nastrouhaný tvrdý sýr

Postup

Rozšlehané vejce nalijeme do misky a přidáme sůl a vodu. Omyjeme pažitku, nakrájíme na malé kousky a přimícháme. Poté přidáme mouku. Nakonec přidáme nadrobno nastrouhaný sýr a kari koření. Osmažíme dozlatova a podáváme buď s vařeným bramborem, s pečivem, zeleninovým salátem nebo jako přílohu k masu.

 

2.2.

Zabaione - italský rychlý dezert

Zabaione je klasickým italským dezertem který se připravuje ve vodní lázni a pouze ze tří surovin: žloutků, cukru a likérového vína anebo voňavého likéru podle chuti. Podává se ve skleněných pohárcích ozdobený šlehačkou, oplatkami nebo čerstvým ovocem. K původu zabaione se váže několik legend. Za zmínku stojí legenda o kapitánovi a žoldnéři jménem Giovanni Baglioni, který se v 15. století usadil s vojskem poblíž Reggio Emilia. Pro nedostatek potravy nařídil několika vojákům obstarat potraviny na polích a farmách venkovských sedláků. Vojáci se však vrátili jen s vejci, vínem a cukrem. Vše tedy zamíchali dohromady a povařili. Krém sklidil u vojáků velký úspěch a brzy na to se recept rozšířil. Na počest kapitána, lidově nazývaným Zvàn Bajòun, dostal krém jeho jméno, zabaione. Jiná legenda vypráví, že zabaione dostal jméno po františkánském mnichovi San Pasquale Baylon, který v 16. století tento krém vymyslel v Toríně a používal jej jako posilující přípravek pro slabé a nemocné osoby. Když byl mnich prohlášen za svatého, začalo se říkat jeho krému San Baylon, později zabaione.

Pro přípravu zabaione můžeme použít nespočet likérových vín anebo voňavých likérů: Moscato dolce, Porto, Madeira, Malaga, Rivesaltes, Sherry, Kirsch anebo Rum. V Piemontu se připravuje také s červeným či bílým vínem - spíše sladkým. Nealkoholické zabaione je možné připravit jednoduše bez přidání vína anebo s espressem či s ovocným džusem.

Ingredience

2 ks žloutku, 2 lžíce mléka, 1 balíček vanilkového cukru

Postup

Oddělíme Žloutky od bílku, vložíme žloutky do hrnce, přidáme mléko a půlku vanilkového cukru. Šleháme ručně ve vodní lázni cca 2 min. do zhoustnutí. Ihned podáváme teplý nebo po vychladnutí studený.

 

Kontakt

COUNTRY RADIO, Vinohradská 3217/167, 100 00 Praha 10 - Strašnice
tel.: 210 323 333