Svátek má Doubravka

3/1 °C

Milan Schmidt

Milan Schmidt

Právě hraje:
Country Radio
... klidné rádio do neklidné doby

10:00 - 14:00

Živé vysílání

Zadáno pro legendy

Zadáno pro legendy

Pořad Zadáno pro legendy má opět stopáž 60 minut a nový podtitul: OSMDESÁTÁ A DEVADESÁTÁ VE ČTYŘICETI MINUTÁCH - znamená to tedy , že se nějakou dobu budeme věnovat legendám spíše novějším, většinou ještě i žijícím a k nim doplníme naopak legendu velmi klasickou. Pouze první pořad v měsíci bude i nadále věnován legendě z českých luhů a hájů. V pořadu 20/1 budou účinkovat VINCE GILL A WEBB PIERCE

Vince Gill se narodil 12/4/1957 ve městě Norman v Oklahomě v rodině soudce. Otec hrál na banjo a housle a Vince začal na tyto nástroje hrát ve svých deseti letech. Později přidal dobro, mandolinu a basu a z uvedeného výčtu je znát, že jeho kořeny jsou bluegrassové. Na vysoké škole hrál se školní kapelou Mountain Smoke, která měla tak dobrou místní pověst, že byla předskokanem mnoha slavnějším kapelám, když do místa zavítaly. Gill ukončil školu v roce 1975 a vydal se na hudební dráhu.

V roce 1979 Vince Gill dostal nabídku hrát s Pur Praire League, kterým jeho školní kapela jednou  dělala předskokana a Vince Gilla si pamatovali a tím začala jeho dráha hudebníka a autora, která trvala prakticky po většinu osmdesátých let. Podílel se na nahrávání alb téhle skupiny, která se dostávala do americké hitparády a tím rostla i známost Vince Gilla samotnéhoV roce 1981 hrál se skupinou Rodneyho Crowella, v roce 1982 spolupracoval s Davidem Grismanem a pak už se natrvalo stěhuje do Nashvillu.

V roce 1984 vydává Vince Gill minialbum Turn me loose, ze kterého byl jeden menší hit: Victim of lifeˇs circumstance. Do Top Ten se poprvé dostal v duetu s Rosanne Cash If it weren´t for him a píseň Cinderella byla v roce 1987 dokonce pátá. V roce 1989 mění Vince Gill firmu - přechází k MCA, jeho producentem se stává Tony Brown a Vince Gill se stává hvězdou hned prvním albem pro novou firmu: deska obsahovala  duet s Rebou McEntire Oklahoma swing - ten byl už v top 20,  ale titulní píseň,  When I call your name mu získal první titul Grammy. Těchto Grammy získal ještě dalších 13 a stal se tak v této oblasti stejně úspěšným, jako Chet Atkins a z hlediska cen CMA vůbec nejúspěšnějším country interpretem.

V první polovině devadesátých let tedy Vince Gill sbírá jedno ocenění jak posluchačské ve formě prodejnosti desek, tak i od odborníků jako interpret i jako autor zejména baladických písní, mnohdy s naléhavým společenským podtextem. V roce 1996 se rozhodl vrátit ke svým bluegrassovým kořenům. I v tomto, tak trochu obchodně riskantním experimentu měl úspěch a v roce 1998 vydává album The Key - Klíč. Ačkoliv z něj rádia vybírala jen opatrně, stalo se platinovým a trochu překvapivě vzhledem k prodejům předchozích alb bylo prvním, které z jeho tvorby stanulo na špičce albového žebříčku.

Koncem devadesátých let se Vince Gill rozvádí s manželkou Janis Oliver se kterou žil takřka 20 let  a v roce 2000 si bere popovou zpěvačku Amy Grant. Ta jej, právě tak jako její předchůdkyně, ovlivňovala i hudebně a tak album Vince Gilla z roku 2001 bylo podle některých kritiků až moc romantické, skoro sentimentální. Ale hit z něj opět byl, rovněž nominace na 4 Grammy, z nichž ale pro tentokrát žádnou nezískal.

Seznam témat Legend najdete ZDE.

Kontakt

COUNTRY RADIO, Říčanská 3, 101 00 Praha 10
tel.: 251 024 111

© 2000-2018 Country Radio
Radio United Services s.r.o.
sídlo: Říčanská 2399/3, Vinohrady, 101 00 Praha 10
spisová značka: C 202501 vedená u Městského soudu v Praze